Do czego służy cajon w zespołach muzycznych?

Sierpień 19, 2018
By

 

cajon sklep

Instrumentarium muzyczne jest bardzo liczne, a muzycy wciąż szukają nowych rozwiązań, które dają ciekawsze brzmienie. Jednym z takich niezwykłych, chociaż bardzo prostych instrumentów jest cajon (sprawdź), który bardzo chętnie jest wykorzystywany przez mniej liczne zespoły, a także przez muzyków ulicznych.

Czym jest tego typu instrument i gdzie znajduje zastosowanie?

Cajon zwany czasem po prostu skrzynką muzyczną pochodzi z Peru, gdzie był wykorzystywany do prowadzenia linii rytmicznej w miejscowych zespołach. Obecnie został na nowo odkryty i chętnie jest używany jako zastępstwo dla dużych i skomplikowanych zestawów perkusyjnych. Ssklep muzyczny, specjalizujący się w wyposażaniu muzyków w sekcje perkusyjne oferuje w dwóch rodzajach, ale zasadniczą cechą jest kształt skrzynki, która jest pudłem rezonansowym. Jedna ze ścianek jest częścią roboczą, na niej wybijany jest rytm. Może on być dźwiękiem prostym lub werblowym.

Jak wzbogacane są dźwięki instrumentu poprzez dodatki?

Bardziej profesjonalna skrzynka może być wyposażona w struny lub sprężyny, które dają bardziej skomplikowane dźwięki o różnym nasileniu i barwie. Do uzyskania bogatszego dźwięku używane są miotełki lub dodatkowo zamontowane talerzyki, podobne do takich, jakie cechują tamburyny. W skrzynkach stosuje się śruby do regulacji tonu.

Archives

Tags