A może tamburyn?

Sierpień 30, 2018
By

Tamburyn znany jest też pod inną nazwą: bębenek baskijski. Instrument po raz pierwszy pojawił się w Azji, ale od tego czasu został nieco zmodyfikowany. Zasada działania jest prosta – wokół obręczy budujących tamburyn umieszczone są niewielkie okrągłe tarcze, wydające dźwięki przy stykaniu się.

Różne wariacje na temat tamburynu

Oryginalny instrument, jak również jego późniejsze wersje, składał się z obręczy wykonanej ze stali lub tworzyw sztucznych. Istotny jest też inny element, odpowiadający pośrednio za powstawanie dźwięków, czyli membrana. Wzbogaca ona brzmienie tarcz, określanych fachowo brzęczykami. Kształt tamburyna (https://drumcenter.pl/pol_m_Perkusjonalia_tamburyna-390.html) nie jest idealnie okrągły, wyprofilowanie po jednej ze stron ułatwia korzystanie z niego – dzięki temu łatwiej jest trzymać instrument i właściwie na nim grać.

Sposoby gry na tamburynie

Możliwości gry na tym instrumencie jest bardzo wiele, dlatego też uznawany jest za bardzo przyjazny dla początkujących. Można przede wszystkim potrząsać trzymanym w ręku tamburynem lub dotykać go drugą dłonią w celu wydobycia mocniejszego dźwięku. Osoby, które opanowały już podstawy mogą próbować innych ruchów lub wywierać nacisk na membranę, co wzbogaca brzmienie. Obserwacja korzystających z tamburynu wywołuje wrażenie, że nie odrywają oni ręki od instrumentu, grają bardzo płynnie, przez co rytm staje się wyraźny i nie ma w nim przerw.

Archives

Tags